Botë

Republikanët spanjollë kërkojnë të ndiqet penalisht ish-mbreti Carlos

Republikanët spanjollë kërkojnë të ndiqet penalisht ish-mbreti Carlos
Foto: Reuters

Nën flamurin republikan, një pjesë e madhe e spanjollëve të dielën kanë protestuar kundër ish-mbretit spanjoll, Juan Carlos, i cili akuzohet për korrupsion.

Një nga protestuesit ka thënë se kjo protestë është iniciuar që Carlos të ndiqet penalisht dhe të kërkojnë republikë, derisa ka shtuar se i është bashkuar turmës në Sevilje.