1 perditesime
20:08

Armenia akuzon Azerbajxhanin për bombardim të katedrales në Shusha

Armenia ka akuzuar Azerbajxhanin për bombardim të katedrales historike në Nagorno-Karabakh teksa luftimet vazhdojnë në këtë rajon.

Nga fotografitë shihet se jashtë dhe brenda Katedrales së Shenjtë në qytetin Shusha janë dëmtuar, raporton BBC.

Më shumë se 300 njerëz kanë vdekur dhe qindra të tjerë janë lënduar që kur shpërthyen luftimet më 27 shtator.

SHBA-ja, Rusia dhe Franca vazhdimisht po bëjnë thirrje për të ndalur dhunën dhe të fillojnë bisedimet, transmeton KOHA.

Ata do të takojnë ministrin e Jashtëm të Azerbajxhanit në Gjenevë të enjten. Ndërsa, ministri i Jashtëm i Armenisë do të takoj homologun rus në Moskë, të hënën.

14:20

Vazhdon të rritet numri i viktimave në luftimet në Nagorno-Karabakh

Luftimet mes forcave të Azerbajxhanit dhe Armenisë në dhe rreth rajonit Nagorno-Karabakh kanë vazhduar edhe sot, ndërsa SHBA-ja, Franca e Rusia, pritet të takohen në Gjenevë për të tentuar të shmanget një luftë më e gjërë në Kaukazin Jugor, shkruan agjencia Reuters.

Azerbajxhani ka thënë se qyteti Ganja është bombarduar të enjten nga forcat armene duke shkaktuar vdekjen e një civili në rajonin Goranboy. Po ashtu është shtënë edhe në fshatra tjera. Azerbajxhani ka thënë se 30 civilë kanë vdekur që kur shpërthyen luftimet më 27 shtator në Nagorno-Karabakh, një enklavë që i takon Azerbajxhanit sipas ligjit ndërkombëtar, por qeveriset nga armenët.

Azerbajxhani po ashtu ka thënë se janë lënduar edhe 143 civilë, ndërsa nuk ka njoftuar për viktimat në mesin e ushtarëve. Nagorno-Karabakhu ndërkohë ka thënë se në territorin e vet kanë vdekur edhe 30 ushtarë, duke e çuar shifrën totale në 350.

Luftimet mes Azerbajxhanit e Armenisë janë më të ashpërat në 25 vjetët e fundit. Armenia sot ka shkarkuar kreun e Shërbimit të Sigurisë Nacionale, Argishti Kayaramyan, me dekret presidencial.
Shkarimi i tij vjen pas luftimeve në Nagorno-Karabakh.

Është raportuar ndërkohë për një armëpushim të planifikuar në Nagorno-Karabakh nga sot, por kjo është mohuar nga Nagorno Karabakh.