Botë

“Para se të vritej, nëna ime hetoi lidhjet e Gjukanoviqit me korrupsionin në Maltë”

“Para se të vritej, nëna ime hetoi lidhjet e Gjukanoviqit me korrupsionin në Maltë”
Foto: Sachelle Babbar/Zuma Press/Profimedia

“Kudo që shikon, hajna. Situata është dëshpëruese”, kishte shkruar Daphne Caruana Galizia në blogun e saj dhe ky ishte postimi i saj i fundit para se të humbiste jetën nga një bombë e vënë përfundi automobilit të saj. Ishte 17 tetori i vitit 2017 dhe i biri i saj, Matthew nga ajo kohë është në kërkim të vrasësve të saj.

Edhe vetë gazetar, Mathhew Caruan Galizia vikendin e shkuar dha një intervistë për gazetën e Malit të Zi “Vijesti” dhe zbuloi se nëna e saj, në vazhdën e hulumtimeve që po kryente si gazetare, ishte edhe korrupsioni i kryeministrit malazez Milo Gjukanoviq, përkatësisht lidhja e tij me ish-kryeministrin e Maltës, Joseph Muscat dhe me kompanitë azerbajxhanase dhe kineze.