Botë

Zyrtarët japin dorëheqje në Liban, pas protestave te dhunshme

Zyrtarët japin dorëheqje në Liban, pas protestave te dhunshme
Foto: AP

Ministrja e Informimit e Libanit, Manal Abdel-Samad, dha dorëheqje të dielën gjersa shteti po përballet me krizë të ndezur edhe më shumë pas shpërthimit shkatërrues i cili e shkundi kryeqytetin dhe rriti mllefin e popullit në nivele të reja.

Kjo dorëheqje erdhi pas natës së demonstratave kundër elitës në pushtet, që po akuzohet për keqmenaxhim kronik dhe korrupsion, për çka edhe besohet se ndodhi ky shpërthim në portin e Bejrutit. Me qindra tone të materialit eksploziv ishin lënë në një depo afër portit, dhe shpërthimi vrau së paku 160 njerëz, lëndoi 6,000 dhe shkatërroi me qindra ndërtesa, shkruan AP.