Botë

Vaksina ruse anti-COVID regjistrohet më 12 gusht, në tetor nis vaksinimi i popullatës

Vaksina ruse anti-COVID regjistrohet më 12 gusht, në tetor nis vaksinimi i popullatës
Foto: Ilustriim
 

Vaksina ruse kundër COVID-19 e zhvilluar nga Instituti për Epidemiologji dhe Mikrobiologji “Gamaley”, do të regjistrohet më 12 gusht, derisa për tetor planifikohet që ajo t’u jepet të moshuarve dhe punëtorëve shëndetësorë, ka bërë të ditur të premten zv.ministri i Shëndetësisë i Rusisë, Oleg Gridnev.

“Tash është në faza e tretë, finale e testimit të vaksinës. Testimi është shumë i rëndësishëm. Duhet të bindemi që vaksina do të jetë e sigurt. Vetëm kur të krijohet imuniteti te popullata, do të mund të vlerësojmë efikasitetin e vaksinës”, ka thënë Gridnev, përcjell “MbcNews”.