Botë

Arrestohen 16 persona për shpërthimin në Bejrut, nisin protestat

Arrestohen 16 persona për shpërthimin në Bejrut, nisin protestat
Foto: AP

Forcat libaneze të sigurisë janë përballur me dhjetëra demonstrues antiqeveritar mbrëmjen e së enjtes, të zemëruar nga shpërthimi shkatërrues si shprehja më tronditëse e paaftësisë së qeverisë. Shpërthimi i fuqishëm shkaktoi të paktën 137 viktima dhe rreth 10 mijë të plagosur.

“Populli dëshiron rënien e regjimit”, thërrisnin protestuesit, të cilët dolën në rrugë për të kërkuar reformë, transmeton Shqip raportimin e mediave të huaja. Ndërkohë me lopata në duar, gërmonin në sheshin qendror të Bejrutit.