Botë

Arrestime të reja gazetarësh në Rusi pas referendumit

Arrestime të reja gazetarësh në Rusi pas referendumit

Siç njoftojnë mediat ruse, të hënën më 13 korrik, policia ruse ka arrestuar më shumë se dhjetë gazetarë, të cilët kishin dalë të protestonin kundër arrestimit të ish-gazetarit të Kommersant dhe këshilltarit të Roskosmos , Ivan Safranov.

Më shumë se 80 protestues, shumica gazetarë, me pankarta në duar dhe fanella me mbishkrimin “Liri për Ivan Safronov”, kishin shkuar për të protestuar para qendrës së paraburgimit në Lefortovo, ku po mbahet Safranov, transmeton KosovaPress.