Botë

Para marrjes së presidencës së BE-së nga Gjermania, Merkeli takon Macronin

Para marrjes së presidencës së BE-së nga Gjermania, Merkeli takon Macronin
Foto: Reuters

Kancelarja gjermane Angela Merkel u takua me presidentin francez Emmanuel Macron përpara presidencës gjashtëmujore të Gjermanisë të Bashkimit Evropian, kur blloku përballet me sfidën e madhe të përpjekjes për të rikthyer ekonominë në rrugën e duhur dhe për të hapur kufijtë pa nisur një valë e dytë e koronavirusit.

Merkel tha në fundjavë se ishte e bindur që Evropa mund të kapërcejë sfidat, edhe pse koronavirusi ende paraqet një kërcënim, dhe se është e nevojshme të miratohen masa për rimëkëmbjen ekonomike të BE sa më shpejt që të jetë e mundur.