Botë

Paralajmërimi i Contes: BE-ja mund të shembet shkaku i virusit

Paralajmërimi i Contes: BE-ja mund të shembet shkaku i virusit

Kryeministri italian, Giuseppe Conte, ka paralajmëruar se Bashkimi Evropian rrezikon të “shembet” si projekt, shkaku i krizës së koronavirusit.

Duke folur për BBC-në, Conte ka shtuar se BE-ja duhet të veprojë në mënyrë adekuate dhe të koordinuar, për t’i ndihmuar shtetet e goditura më së rëndi nga virusi. Ai ka thënë po ashtu se blloku evropian duhet të përballet me sfidën, të cilën ai e quajti si testin më të madh që prej Luftës së Dytë Botërore.