Botë

Kanadaja paralajmëron SHBA-në pasi Trumpi ia ndalon kompanisë amerikane të prodhojë maska për të

Foto: Reuters / ilustrim
 

Kanadaja e ka paralajmëruar administratën e presidentit amerikan Donald Trump në lidhje me ndalimin e furnizimit me maska të nevojshme nga reaguesit e parë në betejën ndërkombëtare kundër koronavirusit.

“Niveli i integrimit mes ekonomive tona shkon përtej kufijve në të dyja anët”, tha të premten kryeministri kanadez, Justin Trudeau. “Do të ishte gabim të krijohen bllokada apo të ulet sasia e tregtisë andej the këndej për mallra dhe shërbime esenciale, përfshirë mallrat mjekësore përgjatë kufirit tonë. Këtë po duam t’ia bëjmë me dije administratës amerikane tani”, deklaroi ai, raporton Zëri i Amerikës, edicioni në gjuhën angleze.