Botë

OBSH-ja thotë se distanca fizike e ngadalëson përhapjen, por s’na ndihmon të fitojmë kundër koronavirusit

OBSH-ja thotë se distanca fizike e ngadalëson përhapjen, por s’na ndihmon të fitojmë kundër koronavirusit

Pandemia e koronavirusit po “përshpejton” në mbarë globin – dhe masat për distancë fizike nuk janë të mjaftueshme për të ndaluar përhapjen, ka thënë Organizata Botërore e Shëndetësisë të hënën.

“Të kërkosh nga njerëzit të rrinë në shtëpi dhe të ndërmarrin masa tjera të distancës fizike janë mënyrë e rëndësishme për të ngadalësuar përhapjen e virusit dhe për të blerë kohë, por janë masa mbrojtëse që nuk do të na ndihmojnë të fitojmë”, ka thënë drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus, gjatë një adresimi për mediat, raporton “New York Post”.