Botë

OBSH: Evropa është tani “epiqendra” e pandemisë së koronavirusit

OBSH: Evropa është tani “epiqendra” e pandemisë së koronavirusit
 

Evropa është shndërruar në epiqendrën e re të pandemisë së koronavirusit. Kjo ngase rastet e infektimeve dhe vdekjeve në Kinë janë ngadalësuar, teksa ato në Itali dhe vendet e tjera janë rritur drastikisht, ka bërë të ditur të premten Organizata Botërore e Shëndetësisë.

“Më shumë raste tani po raportohen çdo ditë në Evropë, sesa që u raportuan në Kinë në kohën e pikut të epidemisë”, ka thënë drejtori i përgjithshëm i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus, gjatë një konference speciale për shtyp, raporton KOHA.