Botë

Zbulohet virusi i ri misterioz në Brazil

Zbulohet virusi i ri misterioz në Brazil

Sipas shkencëtarëve, një virus i ri misterioz, me gjenet që nuk janë parë asnjëherë deri tani dhe në asnjë formë jete, është zbuluar në Brazil.

Yaravirus, i cili është emëruar sipas Yarës – një përendesh uji mitologjike braziliane, është gjetur në liqenin Pampulha, një lagunë artificiale në qytetin Belo Horizonte, thuhet në një punim të ri hulumtues në BioRxiv, shkruan “nypost.com”.