1 perditesime
15:07

35 të vdekur nga tërmeti në Turqi

Numri i të vdekurve nga tërmeti i së premtes në Turqi ka arritur në 35.

Tërmeti me magnitudë 6.8 ka tronditur provincën e Elazigut, derisa dridhjet janë ndjerë edhe në vendet fqinje përfshirë Sirinë dhe Gjeorgjinë, transmeton Koha.net.

Ministri i Punëve të Brendshme Suleyman Soylu, ministri i Shëndetësisë, Fahretin Koca dhe ministri i Urbanizmit, Murat Kurum kanë mbajtur një konferencë për media.

Soylu ka thënë se 45 persona të cilët ishin të bllokuar nën rrënojat e shtëpive të tyre janë shpëtuar nga ekipet e shpëtimit, shkruan agjencia e lajmeve Anadolu.

Në total 678 tërmete më të vogla janë ndjerë pas tërmetit të së premtes, ka thënë ai.

10:44

Shkon në 31 numri i të vdekurve nga tërmeti në Turqi

Së paku 31 persona kanë vdekur dhe 1600 të tjerë janë lënduar nga tërmeti i fuqishëm që ndodhi të premten në Turqi.

Tërmeti me magnitudë 6.8 i cili e goditi qendrën e qytetit të Siviricës në provincën e Elazigut shkaktoi shembjen e disa ndërtesave duke shtyrë banorët të qëndrojnë në rrugë, transmeton Koha.net.

44 njerëz janë shpëtuar nga ekipet e shpëtimit, ndërkaq më shumë se 20 janë ende të bllokuar, thonë zyrtarët.

Ndërkaq më shumë se 400 dridhje janë regjistruar nga tërmeti shkatërrues i së premtes, thonë autoritetet, transmeton BBC.

Ekipet e shpëtimit kanë punuar edhe gjatë natës, për të gjetur njerëzit e ngujuar poshtë rrënojave. Ata po ashtu kanë sjellë tenda për njerëzit të cilët kanë mbetur pa shtëpi si pasojë e rrënimit të ndërtesave.