Për shkak se mjekët nuk rregullonin oraret e tyre, 7 bebe kanë humbur jetën në spitalin anglez

Për shkak se mjekët nuk rregullonin oraret e tyre, 7 bebe kanë humbur jetën në spitalin anglez

24 January 2020 11:38

Shtatë foshnje kanë humbur jetën për shkak të mosfunksionimit të rregullt të turneve në një prej spitaleve më të mëdha në Kent të Anglisë, pasi mjekët atje refuzuan rregullisht të punojnë në mbrëmje dhe fundjavë.

Spitali i East Kent tha se ‘kërkoi falje me gjithë zemër ’për prindërit për vdekjet që datojnë nga viti 2016.

Familjet kanë ngritur shqetësime të mëdha për kujdesin e maternitetit i cili ndjek rreth 7,000 foshnje në vit.

Harry Richford lindi në Spitalin Mbretëresha Elizabeth (QEQM) në Margate në Nëntor 2017 dhe pasi pësoi ndërlikime në lindjen dhe kujdesin e tij vdiq vetëm shtatë ditë më vonë.

Shtatë vdekjet e shmangshme u identifikuan nga një hetim i BBC./tch

Komentet

Shto koment

Të ngjashme