Trump: Lufta kundër terrorizmit nuk është betejë ndërfetare Foto: Reuters

Trump: Lufta kundër terrorizmit nuk është betejë ndërfetare

21 May 2017 15:05

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump do të bëjë sot në Riad një thirrje për të luftuar kundër ekstremizmit duke theksuar se lufta kundër terrorizmit nuk është një betejë mes feve, në një fjalim para krerëve të botës myslimane.

“Nuk është një betejë mes feve të ndryshme apo civilizimeve të ndryshme”, do të deklarojë ai sipas disa pjesëve të fjalimit të publikuara nga Shtëpia e Bardhë.

“Është një betejë mes kriminelëve barbarë që përpiqen të zhdukin jetën njerëzore dhe njerëzish nga të gjitha fetë që përpiqen ta mbrojnë”, thuhet në këtë tekst.

“Është një betejë mes të mirës dhe të keqes”, sipas publikimeve të Shtëpisë së Bardhë.

Donald Trumë ndodhet në Riad në kuadër të turit të tij të parë jashtë vendit, ku vizitën e parë e ka bërë në Arabi Saudite, më pas ai do të vizitojnë Izraelin, Italinë, Vatikanin dhe Belgjikën.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme