Botë

Kroacia zhvillon sot zgjedhjet presidenciale, 11 kandidatë në garë

Kroacia zhvillon sot zgjedhjet presidenciale, 11 kandidatë në garë

Kroacia po mban sot zgjedhjet presidenciale. Janë 11 kandidatë që marrin pjesë nga të cilët 3 janë më të favorshëm për t’u zgjedhur.

Presidentja aktuale Kolinda Grabar-Kitaroviq e qendrës së djathtë të Unionit Demokratik Kroat, Zoran Milanoviq i Partisë Social-Demokratike (SDP) e qendrës së majtë dhe Miroslav Skoro, një këngëtar popullor i mbështetur nga partitë e krahut të djathtë, shkruan oranews.