Talibanët kanë vrarë 20 policë në Afganistan

Talibanët kanë vrarë 20 policë në Afganistan

21 May 2017 11:04

Së paku 20 policë afganë janë vrarë dhe 15 të tjerë janë plagosur sot herët në mëngjes, kur militantët talibanë i kanë sulmuar disa pika të sigurisë së policisë në provincën e trazuar jugore, Zabul, kanë thënë zyrtarët.

Zyrtarët lokalë i kishin thirrë stacionet televizive afgane për të kërkuar ndihmë, pasi nuk kishin mundur të kontaktojnë me autoritetet e larta, duke theksuar moskoordinimin në radhët e niveleve të sigurisë.

Këto sulme të koordinuara janë bërë vetëm një muaj pasi talibanët i patën vrarë 135 pjesëtarë të forcave të sigurisë në provincën Balkh, që ishte sulmi më vdekjeprurës kundër bazave ushtarake afgane.

Aktualisht, raportohet se militantët talibanë e kanë lansuar “ofensivën pranverore” të tyre në fund të muajit të kaluar.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme