Botë

Kinezët kundër Ozilit shkaku i ujgurëve myslimanë

 

Disa fansa të Arsenalit në Kinë kanë djegur fanellën dhe i kanë bërë thirrje klubit nga Londra që ta përjashtojë mesfushorin Mesut Ozil, që publikisht kritikoi shtetin kinez për keqtrajtimin e myslimanëve në rajonin Xinjiang.

Ozili që zakonisht është i qetë nëpër rrjete sociale, shpërtheu të premten në Instagram, kur në një postim të gjatë, ujgurët e Kinës i quajti “luftëtarë që u rezistojnë persekutimeve”.