Botë

Turqia kërcënon se do të mbyllë bazat ushtarake të SHBA-së nëse kjo i vë sanksione

Turqia kërcënon se do të mbyllë bazat ushtarake të SHBA-së nëse kjo i vë sanksione

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka konfirmuar sot se vendi i tij mund të mbyllë bazën e Forcave Ajrore të SHBA-së nëse kjo e fundit vendos sanksione kundër Ankarasë zyrtare.

“Varet nga ne që të marrim vendimin për mbylljen e bazës së Ingirlik për Shtetet e Bashkuara. Nëse është e nevojshme, ne do të mbyllim të dyja bazat në Ingirlik dhe Kurezik”, tha Erdogan për televizionin A haber.