Ushtria izraelite, për hakmarrje, shkatërron shtëpitë e palestinezëve

28 November 2019 20:59

Forcat izraelite të armatosura me makineri, kanë shkatërruar katër shtëpitë e sulmuesve palestinezë që janë akuzuar për vrasjen e një ushtari izraelit.

Ushtria izraelite shkatërroi shtëpitë në qytetin Hebron, në Bregun Perëndimor, ndërsa në njoftim, kjo ushtri tha se ishin në ndjekje të personave që therën për vdekje pjesëtarin e tyre.

Trupi i ushtarit u gjet më 8 gusht në veri të qytetit Hebron dhe, pas sulmit, vrasësit e tij janë arrestuar nga Policia Kufitare e Izraelit, raporton Reuters, transmeton KTV. Palestinezët kanë dënuar sulmin, duke thënë se është hakmarrje tipike e izraelitëve.

Shkatërrimi i shtëpive u bë pasi Gjykata Supreme e Izraelit refuzoi peticionin e palestinezëve kundër shkatërrimit të tyre.

© KOHA

Komentet

Shto koment

Të ngjashme