Tërmeti i fuqishëm shkatërron 3 fshatra në Iran, 5 persona të vdekur

Tërmeti i fuqishëm shkatërron 3 fshatra në Iran, 5 persona të vdekur

08 November 2019 11:01

Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 5.9, ka shkaktuar vdekjen e të paktën 5 personave dhe plagosjen e 120 të tjerëve.

Tërmeti ra në orën 02:17 të mëngjesit dhe epiqendrën e kishte në 57 kilometra nga qyteti i Hashtrud në Provincën e Azerbajxhanit Lindor, në Iran, raporton televizioni shtetëror.

Sipas raporteve të dala deri tani thuhet se tre fshatra të vegjël në zonë janë shkatërruar. Ekipet e urgjencave dhe të Gjysmëhënës janë në terren.

Kujtojmë që Irani ndodhet në një vijë të madhe midis pllakave tektonike arabe dhe euroaziatike dhe ka përjetuar shumë tërmete në të kaluarën.

Image

Komentet

Shto koment

Të ngjashme