Botë

Tunizia mban zgjedhjet presidenciale

Tunizia mban zgjedhjet presidenciale

Qytetarët në Tunizi po votojnë në zgjedhjet presidenciale. Vendvotimet u hapën në orët e mëngjesit. Në garën presidenciale është kryeministri Youssef Chahed, dy ish-kryeministra, një ish-president dhe ministri i Mbrojtjes. Këta janë vetëm disa nga 24 kandidatët, që po garojnë për të parin e vendit.

Zgjedhjet po mbahen pas vdekjes së presidentit Beji Caid Essebsi, i cili vdiq në muajin korrik, raporton REL.