Sulmohen në stacion të trenit në Hong Kong protestuesit anti-qeveritarë Foto: Reuters

Sulmohen në stacion të trenit në Hong Kong protestuesit anti-qeveritarë

22 July 2019 08:30

Dhjetëra persona të maskuar dhe të armatosur me shkopinj kanë sulmuar dhjetëra persona në një stacion treni në lagjen Hong Kong të Yuen Long.

Videot dhe fotot e postuara në rrjetet sociale tregojnë meshkujt, të gjithë në bluza të bardha, duke sulmuar dhunshëm njerëzit në stacion dhe brenda trenave.

Sipas raportimeve të para, 45 persona kanë mbetur të lënduar, njëri prej tyre në gjendje të rëndë.

Ky sulm ndodhi pas tubimit të fundit pro-demokracisë dhe kundër qeverisë në qendër të Hong Kongut, ku policia përdori gazin lotsjellës dhe plumba gome ndaj protestuesve, shkruan ksp.

Është e paqartë se kush janë personat e maskuar, por ata sulmuan udhëtarët dhe njerëzit që po ktheheshin nga protesta.

Disa ligjvënës ngritën pyetjen pse policia ishte e ngadaltë për të arritur në vendin e ngjarjes.

Policia të hënën tha se nuk kishin bërë asnjë arrestim, por ende po kryenin hetime.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme