Evakuohen disa fshatra, vazhdon përballja për fikjen e zjarreve në Greqi

06 July 2019 19:59

Autoritetet greke kanë thënë se vendi po vazhdon të përballet me zjarre të mëdha, që kanë shkaktuar evakuimin e katër fshatrave në ishullin Evia.

Zjarret e reja shpërthyen disa orë pas një zjarri të madh për shuarjen e të cilit u angazhuan mbi 100 zjarrfikës. Aktualisht, me tre zjarre janë duke luftuar 255 zjarrfikës, transmeton KTV.

Zjarret në Greqi janë dukuri e zakonshme gjatë muajve të nxehtë dhe me thatësi.

Vitin e kaluar, në zjarret më vdekjeprurëse në historinë e Greqisë, në një lagje periferike të Athinës humbën jetën më shumë se 100 persona.

© KOHA

Komentet

Shto koment

Të ngjashme