Protestuesit sulmojnë legjislaturën e Hong Kongut

Protestuesit sulmojnë legjislaturën e Hong Kongut

01 July 2019 17:36

Qindra protestues sulmuan legjislaturën e Hong Kongut, në përvjetorin e dorëzimit të ish-kolonisë britanike nën sundimin e Kinës.

Imazhet televizive i treguan protestuesit duke shkatërruar fotografi dhe duke shkruar në muret brenda ndërtesës.

Ky veprim u konsiderua si një sfidim i drejtpërdrejtë i Kinës.

Hong Kongu, që disa javë, është përfshirë nga protestat masive që kundërshtojnë një ligj, i cili do të lejonte ekstradimin e të dyshuarve në Kinë, transmeton rel.

Qeveria e ka pezulluar ligjin e propozuar për kohë të pacaktuar, por protestat vazhdojnë ende.

Të hënën, më herët, policia është përleshur me protestuesit që kanë bllokuar një rrugë pranë ceremonisë që shënonte përvjetorin e dorëzimit të rajonit nga Britania te Kina.

Hong Kongu është pjesë e Kinës që nga viti 1997, nën marrëveshjen "një shtet, dy sisteme" që i garanton një nivel autonomie.

Ceremoni për të shënuar dorëzimin britanik mbahen çdo vit.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme