Botë

Ushtria turke sulmon pikat e kurdëve në veri të Irakut

 

Ushtria turke ka filluar operacionin ushtarak, mbështetur nga artileria dhe sulmet ajrore, kundër kurdëve në një zonë malore të Irakut verior.

Ministria turke e Mbrojtjes ka bërë të ditur se me këtë operacion ushtarak, synohet neutralizimi i kurdëve dhe shkatërrimi i strehimoreve të tyre, transmeton KTV. Autoritetet turke njoftuan se operacioni kishte në shënjestër rajonin Hakurk të Irakut, që gjithashtu kufizohet me Iranin.