Botë

Trump i hapur për samitin e tretë me Kimin, por thotë se sanksionet ndaj Koresë Veriore mbesin

Trump i hapur për samitin e tretë me Kimin, por thotë se sanksionet ndaj Koresë Veriore mbesin

Presidenti amerikan, Donald Trump, është shprehur i gatshëm të premten që të mbajë një samit të tretë me liderin e Koresë Veriore, Kim Jong Un, por tha gjatë bisedimeve me presidentin koreanojugor, Moon Jae-in, se Washingtoni nuk do t’i heqë sanksionet e vendosura ndaj Fenianit.

Trump dhe Moon kanë diskutuar gjatë takimit në Zyrën Ovale rreth mundësisë që Moon të mbajë një samit ndërkorean me Kimin, me qëllim të avancimit të dialogut mes Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Koresë Veriore për çështjen e çarmatimit bërthamor, ka raportuar “Reuters”, transmeton “Koha Ditore”.