Botë

Kryeministri grek: Aeroplanët turq detyruan helikopterin tim ta ulë lartësinë

Kryeministri grek: Aeroplanët turq detyruan helikopterin tim ta ulë lartësinë
 

Kryeministri i Greqisë, Alexis Tsipras, ka thënë se aeroplanët luftarakë turq i ishin vënë pas helikopterit të tij, teksa ai po shkonte të hënën për vizitë në një ishull grek, për ta shënuar përvjetorin e kryengritjes së 1821-s kundër sundimit osman, akuza këto që janë mohuar nga Turqia.

“Ata e detyruan helikopterin, brenda të cilit ndodhesha, ta ulte lartësinë dhe kjo vazhdoi deri kur aeroplanët grekë iu dolën përpara forcave që po e cenonin hapësirën tonë ajrore”, ka thënë Tsipras gjatë një fjalimi në ishullin Agathonisi, disa milje larg bregdetit turk në Mesdhe.