Djaloshit të artë të Kanadasë po i zbehet shkëlqimi

Djaloshit të artë të Kanadasë po i zbehet shkëlqimi

10 March 2019 06:30

Ishte 28 shkurti i vitit 1984 dhe kryeqyteti kanadez ishte mbërthyer nga shtrëngata e dëborës. Kryeministri Elliott Trudeau doli prej rezidencës zyrtare në Otavë, dhe bëri një copë udhë nëpër dëborë për të menduar rreth të ardhmes së tij politike.

Qeveria e tij e kishte mbijetuar referendumin e pavarësisë në Kebek, por punët kishin marrë të mbrapshtën. Anketimet tregonin gjithashtu se lëmshit s’po i gjendej fija, transmeton “Koha Ditore”. Pas pesëmbëdhjetë vjetësh në krye të vendit, kishte ardhur koha që të largohej.

Dhe të nesërmen, njoftoi se do të pensionohej nga jeta politike.

35 vjet më vonë, pothuajse në të njëjtën ditë, i biri i tij u përball me momentin më të trazuar të karrierës politike.

(Artikullin e plotë mund ta lexoni sot në “E Diela me Koha Ditore”)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme