Botë

Rouhani: Irani do të nisë një satelit në hapësirë

Rouhani: Irani do të nisë një satelit në hapësirë
 

Irani do të jetë gati për një lançuar një satelit të ri pas disa muajsh, pas një përpjekjeje të dështuar këtë javë, tha të mërkurën presidenti Hassan Rouhani duke injoruar paralajmërimet e SHBA-ve dhe Evropës për të shmangur një aktivitet të tillë.

Zyrtarët perëndimorë thonë se teknologjia e raketave që përdoret në këto nisje, mund të aplikohet për të prodhuar një armë bërthamore. Oferta e Iranit për të dërguar një satelit, i quajtur Payam, në orbitë, dështoi të martën, pasi raketa e saj nisëse nuk arriti shpejtësinë adekuate në fazën e tretë.