Gratë me pushtet të fuqishëm në pleqëri

Gratë me pushtet të fuqishëm në pleqëri

13 January 2019 06:30

Kur Susan Zirinsky merr drejtimin e CBS News në mars, do të jetë gruaja e para që do të ngarkohet me këtë detyrë. Ajo do të jetë edhe personi më i moshuar në këtë detyrë. Është 66 vjeçe.

Emërimi i saj është bërë i ditur disa ditë pasi Nancy Pelosi, 78 vjeçe, është rizgjedhur kryetare e Dhomës së Përfaqësuesve – duke u bërë gruaja më e fuqishme e zgjedhur me votë në historinë e Shteteve të Bashkuara të Amerikës – dhe kongresistja e Dhomës së Përfaqësuesve, Maxine Waters, është bërë gruaja e parë dhe afro-amerikania e parë që do t’i prijë Komitetit të Shërbimeve Financiare. Është 80 vjeçe, transmeton “Koha Ditore”.

Ngritja

Lajmi i ngritjes në detyrë të Zirinskyt ka ardhur në të njëjtën mbrëmje kur Glenn Close 71 vjeçe do të bëhej një prej katër femrave të reja që do të fitonte Golden Globen si aktorja më e mirë.

Duket se gratë plaka, kaherë të padukshme dhe që preferonin të mbesnin në hije, po përjetojnë një sensacion jofamiljar: pushtetin.

(Artikullin e plotë mund ta lexoni sot në “E Diela me Koha Ditore”)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA

Komentet

Shto koment

Të ngjashme