Botë

Orban i del në mbrojtje Gruevskit

 

Kryeministri hungarez Viktor Orban ka dalë në mbrojtje të mikut të tij Nikolla Gruevski, duke kritikuar ashpër Maqedoninë. Ai pretendon se drejtësia në Shkup është përfshirë në lojëra politike sa i përket dënimit të ish-kryeministrit.

Kryeministri Viktor Orban mborjti vendimin e Hungarisë për pranimin e kërkesës për azil të ish-kryeministrit të Maqedonisë, I cili kërkohet nga autoritetet pasi është dënuar me dy vite burg dhe duhet të vuajë dënimin. Shefi i qeverisë së Budapestit e konsideron Nikolla Gruevskin aleat dhe akuzon sistemin e drejtësisë të Shkupit se është përfshirë në lojëra politike. Orban tha se ai dhe Gruevski, që ka dhënë dorëheqjen në vitin 2016 pas një dekade në pushtet, kanë luftuar krah për krah për të ndaluar emigracionin masiv përmes Ballkanit, transmeton abcnews.