Trump: Pakistani nuk ka bërë “as edhe një gjë për ne” Foto: Reuters

Trump: Pakistani nuk ka bërë “as edhe një gjë për ne”

19 November 2018 10:45

Presidenti amerikan, Donald Trump ka akuzuar Pakistanin se nuk ka bërë asgjë për Shtetet e Bashkuara dhe ka mbrojtur vendimin e administratës së tij për të pezulluar miliona dollarë që i janë dhënë Islamabadit si ndihmë ushtarake.

Trump ka tërhequr pothuajse 800 milionë dollarë në ndihma ushtarake ndaj Pakistanit, duke thënë se ky shtet nuk ka bërë mjaftueshëm në eliminimin e zonave të sigurta për talibanët afganë dhe për rrjetin Haqqani brenda kufijve të tij.

Në një intervistë për Fox News, të transmetuar më 18 nëntor, ai ka akuzuar Pakistanin për ofrim të ndihmës në fshehjen e themeluesit të Al-Kaidës, Osama bin Laden, i cili është vrarë më 2011, gjatë një bastisjeje të forcave speciale amerikane në Pakistan.

Bin Laden është gjetur në një distancë të shkurtër me një nga akademitë më të mirënjohura ushtarake në Pakistan.

Lajmin e plotë mund ta lexoni në Radio Evropa e Lirë

Komentet

Shto koment

Të ngjashme