Porsche 911 Carrera S kundrejt Mercedes AMG GT 63, cili mendoni se fiton!

Porsche 911 Carrera S kundrejt Mercedes AMG GT 63, cili mendoni se fiton!

25 December 2019 11:26

Rivaliteti gjerman në mes të Porsches dhe Mercedes-Benzit ka vazhduar.

Super vetura e re e Porsches, 911 Carrera S ka garuar kundrejt super veturës së Mercedesit, AMG GT 63 4MATIC.

911 Carrera S ka rrotat e pasme aktive ndërsa GT63 S ka të gjitha rrotat aktive, si dhe ka vetëm 443 kuajfuqi, që është rreth 200 më pak se Mercedesi, i cili ka 630 kuajfuqi, transmeton Koha.net.

I vetmi avantazh i 911 Carrera S-it është pesha, pasi peshon vetëm 1,542 kilogram, gjë e cila luan një rol të madh në këtë lloj gare, ndërsa AMG-ja me katër dyer pëson 2,100 kilogram.

Por si duket kjo gjë nuk i ka ndihmuar Porsche 911 Carrera S, pasi ka humbur këtë garë ndaj Mercedesit, e këtu sigurisht kanë luajtur rol 200 kuajfuqit më shumë të AMG GT 53.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme