Enterierët më të pazakontë të automobilave

Enterierët më të pazakontë të automobilave

14 July 2019 09:18

Për shumë dekada prodhuesit kanë eksperimentuar në shumë mënyra për t’i bërë automobilat më të sigurt e të rehatshëm. Disa nga shpikjet mbetën vetëm si koncepte, për mirë apo keq, e disa të tjera u realizuan në forma të çuditshme.

“Autocar” ka përpiluar një listë të disa prej koncepteve më të pazakonta të interierëve të automobilave që janë parë ndonjëherë, transmeton “Koha Ditore”.

“Maserati Boomerang” - 1971

Image

Nëse shikohet nga jashtë, “Maserati Boomerang” i shpalosur më 1971, nuk është i pazakontë. Ajo që e dallon nga të tjerë automobila të asaj kohe është enterieri. Timoni gjigant sillet rreth një grumbulli instrumentesh me shumë drita. Koncepti është funksional, dhe njerëzit madje e vozitën dhe kishte mendime që ishte i përshtatshëm për vozitje.

“Lancia Sibilo” – 1978

Image

Marcello Gandini e bëri konceptin e “Lancia Sibilos” më 1978 teksa mundohej të zëvendësonte modelin “Stratos”. Këtë e nisi duke e marrë platformën e “Stratosit” e duke e zgjeruar. Me zgjerim erdhi edhe një timon i pazakontë shumëfunksional dhe jo vetëm me instrumentet e zakonshme.

(Artikullin e plotë mund ta lexoni sot në “E Diela me Koha Ditore”)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA

Komentet

Shto koment

Të ngjashme