Opel Crossland X bëhet me motor të ri

Opel Crossland X bëhet me motor të ri

28 October 2018 19:04

Modeli Crossland X i Opelit tani ka motor të ri dizel 1.5-litër Turbo me katër cilindra e kapacitet prej 120 kuajfuqi. Ky motor do të zëvendësojë motorin e mëparshëm dizel 1.6-litër.

Prodhuesi gjerman njoftoi se bëhet fjalë për motorin i cili është i kombinuar me marshin automatik prej gjashtë shpejtësive.

Në fakt, bëhet fjalë për motorin e zhvilluar nga grupi PSA, i cili më parë këtë vit e ka përfshirë në ofertën e SUV-it Grandland X, transmeton ksp.

Motori i ri dizel në Crossland X me ndihmën e sistemit start/top mesatarisht shpenzon 4-litra naftë për 100 kilometra, matje kjo e bërë sipas standardit të vjetër të NEDC, ndërsa emeton dy-oksid të karbonit mesatarisht 104-105 g/km.

Motori i ri përputhet me standardet e emetimit të Euro 6d-TEMP dhe çmimi fillestar i Crossland X me këtë motor në Gjermani është 24,120 euro.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme