Arbëri

Protesta në Rudar të Serbisë, kërkohet të përdoren pikëkalime të tjera për lëvizje

Descriptive Text

Qendra Kombëtare për Menaxhim Kufitar u ka bërë thirrje qytetarëve që të përdorin pikëkalime të tjera për qarkullim, pasi në pjesën serbe të Merdarit janë paralajmëruar protesta.

Qendra shkroi në Facebook se bllokimi i rrugëve në Merdar pritet të nisë në orën 12:00. dhe do të zgjasë deri në 15:00.

"Njoftim me rëndësi. Njoftohen të gjithë qytetarët të cilët planifikojnë të udhëtojnë përmes Pikë Kalimit Kufitar në Merdarë, se në pjesën e SRB, për sot janë paralajmëruar protesta dhe bllokim të rrugëve, prej orës 12:00-15:00. Ju inkurajojmë që të përdorni PKK tjera për qarkullim. Për çdo informatë shtesë kontaktoni numrat e telefonit në QKMK 045198000, 045198606 dhe pa pagesë 080050095”, thuhet në njoftimin e Qendrës Kombëtare.

Serbët kanë paralajmëruar bllokim të rrugëve çdo të hënë, në periudhën 12:00 - 15:00, për të kundërshtuar "terrorin ndaj serbëve lokalë në Kosovë".

Mediumi Kossev ka shkruar se bllokada do të mbahet "derisa të përfundojë terrori i përditshëm".

Image

Pak më herët, disa vetura me targa të Serbisë janë lejuar të futen në kalojnë bllokadën.

Image