Arbëri

NATO-ja e BE-ja me mision për të parandaluar konfliktet në Ballkan

 

Incident serioz e ka kualifikuar sulmin e 24 shtatorit në Banjskë të Zveçanit sekretari i përgjithshëm i NATO-së, Jens Stoltenberg, në margjinat e takimit me ministrat e Jashtëm të vendeve anëtarë të aleancës. I pyetur për paralajmërimin e presidentit të Ukrainës, Volodymyr Zelensky, se Rusia ka për qëllim ndezjen e një konflikti në Ballkan, sekretari i aleancës veriatlantike, ka thënë se do të bëjnë çfarë është e mundur për të parandaluar përshkallëzimin e konflikteve, duke e përmendur specifikisht Kosovën dhe Bosnjë-Hercegovinën. Edhe nga BE-ja kanë thënë se janë të angazhuar për stabilitet në rajon

NATO-ja do të bëjë çfarë është e mundur për të parandaluar përshkallëzimin e konflikteve në Ballkanin Perëndimor pas rritjes së tensioneve të fundit, ka thënë sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg. E në këtë linjë është shprehur edhe shefi i politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borell.

Në margjinat e takimit të ministrave të Jashtëm të vendeve anëtare të aleancës, të martën, temë diskutimi ishte edhe situata në Kosovë. Por para takimit të anëtarëve që u mbajt me dyer të mbyllura, Stoltenberg u pyet nëse kanë informacione se Ballkani është caku i radhës nga ana e Rusisë për ta ndezur një konflikt të ri. Tek ka folur për këto rreziqe, ai ka përmendur Bosnjë-Hercegovinën dhe Kosovën.