Arbëri

SHBA-ja i kërkon Serbisë t’i tërheqë trupat ushtarake nga kufiri me Kosovën

 

Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë duke monitoruar vendosjen e ushtrisë serbe përgjatë kufirit të Kosovës dhe i kanë bërë thirrje Serbisë që të tërheqë trupat.

Zëdhënësi i Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Barhdë, John Kirby, u ka thënë gazetarëve të premten se forcat paqeruajtëse do të rrisin praninë e forcave të NATO-s në veri të Kosovës, si rezultat i tensioneve.