Arbëri

Vizita e Kurtit nxit reagim te spektri politik shqiptar i Maqedonisë së Veriut

 

Mungesën e takimeve të kryeministrit Albin Kurti me përfaqësues të Qeverisë së Maqedonisë së Veriut gjatë qëndrimit të tij të planifikuar për të premten në këtë vend, zyrtarë të Shkupit e kanë kualifikuar si vizitë partiake. Por, në Qeverinë e Kosovës kanë thënë se Kurti vizitën e realizon si kryeministër, me ftesë të kryetarit të Komunës së Çairit e atij të Tetovës. E takimet e Kurtit me përfaqësues shqiptarë të opozitës bëhen në kohën kur partitë shqiptare në Maqedoninë e Veriut kanë shtuar përpjekjet për krijimin e një blloku kundër BDI-së së Ali Ahmetit

Vizita e paralajmëruar për të premten e kryeministrit Albin Kurti në Maqedoninë e Veriut ka nxitur reagime të mërkurën te spektri politik në Shkup.

Kurti është paraparë që të zhvillojë takime me liderë të subjekteve opozitare porse jo edhe me ata të partisë në pushtet gjatë vizitës, e cila do të realizohet në kohën kur drejtues të partive shqiptare që janë në opozitë në Maqedoninë e Veriut – Lëvizja Besa, Alternativa dhe fraksioni i shkëputur nga partia në pushtet, Bashkimi Demokratik për Integrim (BDI) – i kanë intensifikuar përpjekjet për bashkëpunim.