Arbëri

Dajak masiv në Kuvend

Foto: Alban Bujari / KOHA
 

Ka përshkallëzuar në konflikt fizik debati i nisur paraditen e së enjtes në Kuvendin e Kosovës. Kur ndaj kryeministrit Albin Kurti hodhi ujë deputeti Mërgim Lushtaku, në drejtim të këtij deputeti gjuajti me shishe uji zëvendëskryeministri Besnik Bislimi. Nga ky moment u përfshinë edhe të tjerë deputetë e anëtarë të Qeverisë, të cilët shpërndanë grushte. Dajaku zgjati me minuta dhe u deshën orë që normaliteti të kthehej në sallën plenare

Në arenë grushtesh është kthyer salla plenare e Kuvendit të enjten.

Deputetë të subjektit kryesor në opozitë, Partisë Demokratike (PDK), dhe anëtarë të kabinetit qeveritarë e deputetë të partisë në pushtet, Lëvizjes vetëvendosje (LVV) u përfshinë në dajak masiv.