Arbëri

Pas tërmetit që goditi Turqinë e Sirinë, Kurti ngushëllon Erdoganin

Foto: Arkiv
 

Kryeministri Albin Kurti i ka dërguar letër presidentit të Turqisë, Rexhep Taip Erdogan, ku në emër të Qeverisë dhe popullit të Kosovës, i ka shprehur ngushëllime atij dhe familjarëve të viktimave të tërmetit që goditi shtetin turk, kurse të lënduarve, Kurti, u ka uruar shërim sa më të shpejtë.

“Në letër, më tej thuhet se në këtë kohë të vështirë, Republika e Kosovës është pranë Republikës së Turqisë dhe popullit turk dhe është e gatshme, mbi bazën e kapaciteteve të saj me Forcën e Sigurisë së Kosovës, Policinë e Kosovës, Agjencinë për Menaxhimin e Emergjencave dhe ekipet mjekësore, që të ndihmoj në kalimin e kësaj tragjedie”, thuhet në njoftimin e Qeverisë.