Arbëri

Abdixhiku: Kosova po zbrazet, nuk ua kemi borxh politikanëve që e kanë përfundim theqafjen

 

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku ka shkruar se nga bashkëbisedimi me diplomatë të huaj, ka kuptuar se vetëm gjatë vitit 2022, mbi 49 mijë kosovarë janë pajisur me viza pune dhe kanë lëshuar vendin për në Evropë.

Përmes një postimi në Facebook ai ka thënë se çdo ditë e secilën ditë, nga 134 kosovarë e lëshojnë Kosovën. Sipas tij, vetëm këtë të diel, janë larguar 134 sosh, derisa shton se deri në fund të javës do të largohen rreth 1 mijë kosovarë nga vendi.