Arbëri

Gazeta serbe shkruan se dy organizata të huaja po e hartojnë statutin e Asociacionit

Foto: Ilustrim
 

Gazeta serbe “Novosti” raporton se Fondacionit Gjerman “Friedrich Ebert Stiftung” dhe Institutit Evropian për Paqe u është besuar detyra për hartimin e statutit të Asociacionit të komunave me shumicë serbe.

Sipas kësaj gazete, që të mërkurën mbrëma ka nxjerr në portal vetëm një tekst të shkurtër dhe ka paralajmëruar për të enjten, tekst më të zgjeruar, këto organizata ka muaj që po punojnë në statut, ndërkohë që një draft ka dal edhe në diskutim në Beograd.