Arbëri

Sveçla: Beogradi përkrah kriminelët në Kosovë

Foto: Driton Paçarada / KOHA
 

Ministri i Punëve të Brendshme i Kosovës, Xhelal Sveçla, ka thënë se kriminelët në Kosovë kanë përkrahjen politike të Beogradit për aktivitetet e tyre ilegale.

Sipas ministrit, Kosova ka qenë një “El Dorado” virtuale për kriminelët në 20 vjetët e fundit. Ai ka thënë për mediumin serb “N1” të mërkurën se serbë, shqiptarë e boshnjakë janë përfshirë në krimin që ka përkrahje politike nga Beogradi duke përmendur si shembull faktin që zëvendëskryetari i Listës Serbe, Milan Radojiçiqi, është në listën e zezë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe kërkohet për korrupsion, por ende ka përkrahjen e presidentit serb, Aleksandar Vuçiq. Sveçla ka thënë se nuk ka asnjë bashkëpunim ndërshtetëror për çështjen e Radojiçiqit.