Arbëri

Bërnabiq pas deklaratës së Escobarit: Nëse kushtëzoni Asociacionin, s’ka kuptim as dialogu

 

Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq, ka thënë të shtunën se është krejt i pakuptimtë dialogu nëse formimi i Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe kushtëzohet në përputhje me ligjin e Kosovës.

Ajo iu kundërpërgjigj deklaratës së të dërguarit të SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, i cili të premten u shpreh se nuk duhet të ketë Asociacion “shtet brenda një shteti”, si dhe “duhet respektuar ligjet dhe Kushtetuta e Kosovës”.