Arbëri

Kërkesë e ulët për hospitalizim me COVID-19, infektologët vlerësojnë vaksinimin

 

Në afro 10 mijë ka shkuar numri i rasteve aktive me COVID-19 në vend, pas shënimit edhe të 1.187 rasteve të të infektuarve me koronavirus, gjatë së martës. Krahas rritjes së numrit të rasteve, vala e fundit e infektimeve është karakterizuar edhe me numër të madh të të vdekurve. 14 persona kanë vdekur si pasojë e sëmundjes në javën e fundit. Mirëpo, në raport me numrin e të infektuarve me koronavirus, kërkesa për hospitalizim është e vogël. Infektologët e kanë vlerësuar se lehtësim në këtë valë ka gjeneruar vaksinimi

Nga 24 pacientët e konfirmuar si pozitivë për COVID-19 dhe që janë aktualisht duke marrë trajtim në Klinikën Infektive në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës, 18 janë të vaksinuar përderisa 6 nuk i kanë marrë dozat e kurave kundër sëmundjes së shkaktuar nga koronavirusi, kanë bërë të ditur mjekët.

Rritja e numrit të të hospitalizuarve shkaku i COVID-19 ka rezultuar nga vala e shtimit të theksueshëm të bilancit të të infektuarve gjatë muajit të fundit. Bazuar në raportin ditor të publikuar nga Ministria e Shëndetësisë, gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar 1.187 raste të reja nga testimi i 3.022 mostrave.