4 perditesime
14:36

Osmani: Morëm mbështetje, por duhen hapa konkretë për liberalizim

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë se në Samitin e Bashkimit Evropian ka pasur mbështetje nga shtetet për liberalizimin e vizave. Megjithatë, pas mbledhjes ajo ka thënë se tash kërkohen hapa konkretë për këtë çështje.

“Kemi dëgjuar shumë deklarata përkrahëse për Kosovën, për perspektivën evropiane të saj, për liberalizimin e vizave, e treta për rreshtimin e plotë të Kosovës me BE-në sa i përket sanksioneve ndaj Rusisë. Duhet të shkojmë tash nga fjalët në veprime. Na duhen hapa konkretë. Duhet të merret vendimi për liberalizim të vizave. Mendoj se deklaratat duhet të kthehen në veprime konkrete e të votohet në nivel të këshillit të ministrave për liberalizim. Kanë qenë deklarata më pozitive që kemi dëgjuar deri më tash për liberalizim, përfshirë edhe nga shtetet që kanë qenë hezituese”, tha Osmani pas takimit.

E ndërkohë kreu i Presidencës së Bosnjë-Hercegovinës, Shefik Xhaferoviq, ka thënë se u është dhënë mbështetje e plotë shteteve të Ballkanit Perëndimor në rrugën evropiane. Xhaferoviq ka thënë se uron Ukrainën e Moldavinë, dhe mendon se e kanë merituar statusin e kandidatit. Porse, është zhgënjyese pse Bosnja nuk e ka marrë këtë status, pasi ka shtuar se Bosnja ka kaluar në atë që po kalon Ukraina tash.

 

12:44

Osmani kërkon liberalizimin e vizave: Ne jemi përkrah BE-së, na lëni të hyjmë brenda

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka kërkuar liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës, në fjalimin e saj në takimin e liderëve të Bashkimit Evropian me ata të Ballkanit Perëndimor. Në Facebook, Osmani ka publikuar fjalimin e saj të plotë. Ka thënë se nga liderët evropianë ka kërkuar nga ta vendosmëri për t’i lënë të lirë të lëvizin qytetarët.

Në fjalimin e saj, Osmani ka thënë se Kosova do të aplikojë sivjet për pranim në Bashkimin Evropian.

“Kosova nuk është vetëm në cep të Evropës. Ajo është dhe do të jetë gjithmonë në zemër të Evropës. Ballkani Perëndimor nuk është një fqinjësi e thjeshtë, është një pjesë e natyrshme e Evropës - dhe një interes strategjik për paqen dhe stabilitetin e qëndrueshëm në këtë kontinent. Kjo është arsyeja pse këtë vit ne kemi vendosur të aplikojmë për statusin e vendit kandidat në BE dhe shpresojmë që mbledhja e radhës e Këshillit, ta mbështesë aplikimin tonë”, ka thënë ndër tjerash ajo. “Është koha për vendime të guximshme, e jo për gjysmë hapa, për sa i përket integrimit. Kosova dhe vendet demokratike të Ballkanit Perëndimor meritojnë më mirë. Ne jemi këtu përkrah jush dhe jemi pjesë e kësaj familjeje. Na leni të hyjmë brenda!”

Fjalimi i plotë i Osmanit:

Shkëlqesi,

Të nderuar kolegë,

Kontinenti ynë është në një gjendje të jashtëzakonshme, kështu që nuk do të humbas shumë kohë për të arritur te pika kryesore. Ukraina është nën rrethim, me vlerat, liritë dhe mënyrën e saj të jetesës nën sulm. Ky është një sulm edhe ndaj nesh.

Dhe nëse dikush mendon se paqja dhe stabiliteti i qëndrueshëm në Evropë është i mundur pa Ballkanin Perëndimor të integruar në strukturat euroatlantike, më duhet t’u them, si dikush që e ka përjetuar anën më të errët të luftës dhe shkatërrimit, se kjo nuk është e mundur.

Nuk kam ardhur këtu për deklarata boshe politike, por me qëllimet më të mira për të folur për pasojat për të gjithë kontinentin tonë poqëse integrimi i Ballkanit Perëndimor do të vonohej më tej.

Lufta në Ukrainë shënon më shumë se një pikë kthese për kontinentin tonë. Ajo ka ripërcaktuar të ardhmen tonë. Ajo duhet të jetë një shtysë për veprim të përshpejtuar nga BE-ja, ndaj atyre shteteve që synojnë të anëtarësohen, dhe më e rëndësishmja, atyre shteteve që përkasin këtu.

Ka shumë dimensione të asaj që po ndodh në Ukrainë që ndryshojnë nga rasti i Kosovës, por në fund të fundit, mendoj se janë dy gjëra që vërtet nxjerrin në pah ngjashmëritë e përvojave tona. Së pari dhe më kryesorja është vuajtja e jashtëzakonshme njerëzore, përballë një lufte brutale gjenocidale kundër një populli liridashës. Dhe e dyta është mbështetja nga bashkësia ndërkombëtare. Uniteti juaj sot më kujton vendosmërinë e komunitetit ndërkombëtar për të ardhur në shpëtimin tonë në vitin 1999.

Populli i Kosovës e di se si është të luftosh edhe kur fitorja mund të duket e pamundur, ndaj për këtë arsye ne qëndrojmë me popullin e Ukrainës sot, si ndër vendet e para që u bashkuan me sanksione kundër Rusisë dhe ofruam mbështetjen tonë për refugjatët.

Ka një rrugë për në Moskë dhe një rrugë për në Bruksel - këto rrugë nuk kryqëzohen dhe janë më larg se kurrë. Nga ky këndvështrim, satelitët rusë në rajonin tonë nuk duhet të tolerohen e aq më pak të akomodohen.

23- vjet pas luftës gjenocidale të Millosheviqit, Kosova është një demokraci dinamike dhe që kur institucionet tona të reja morën detyrën pranverën e kaluar, ne kemi forcuar sundimin e ligjit dhe qeverisjen demokratike.

Të dashur kolegë,

Politika fillon dhe mbaron tek njerëzit. Prandaj është jam e vendosur që jo vetëm ta përfaqësoj më së miri zërin e qytetarëve të mi këtu sot, por edhe të siguroj që ne ta përmirësojmë jetën e tyre për më mirë.

Pavarësisht progresit të jashtëzakonshëm, populli i Kosovës dëshiron më shumë mundësi dhe përparim. Ata dëshirojnë një regjim pa viza, për të parë, ndjerë dhe përjetuar Evropën.

Dua të flas sërish këtu për rëndësinë e jashtëzakonshme të liberalizimit të vizave, me shpresën se këtë herë vërtetë, do të na dëgjoni.

Kjo thjesht ka shkuar shumë larg. Qytetarët e mi ndihen të diskriminuar, pavarësisht se janë populli më pro-evropian dhe i plotësojnë të gjitha kriteret prej 4 vitesh. Ata mbeten të izoluar në zemër të kontinentit ku jetojnë.

Ironia është që ne jemi këtu si anëtarë të barabartë të komunitetit ndërkombëtar, duke diskutuar agjendën evropiane, por sigurisht që unë ulem mes jush sot këtu si i vetmi person – i vetmi person – në këtë tryezë që duhet të marrë një vizë për të marrë pjesë në këtë samit.

Për t'i vënë gjërat në perspektivë, ka liberalizim të vizave për vendet e largëta si Venezuela, por qytetarët e Kosovës që jetojnë në një distancë të shkurtër me makinë, që jetojnë në fqinjësinë tuaj, nuk mund të udhëtojnë lirshëm. Kjo është një padrejtësi e madhe. Kosova ka bërë pjesën e saj, tani është radha juaj.

Vetë ekzistenca e BE-së dhe vlerat që ajo përfaqëson janë të pazëvendësueshme. Por vlerat në rajonin tonë, pa një perspektivë të qartë, jo vetëm rezultojnë të jenë politikisht të paqëndrueshme dhe të pambrojtura, por edhe vetë këto vlera rrezikojnë të zhvleftësohen.

Mosintegrimi i vendeve demokratike të Ballkanit Perëndimor përbën një kërcënim të madh sigurie për të gjithë Evropën, pasi që e lë rajonin të pambrojtur ndaj akterëve dhe kërcënimeve malinje.

Besoj se të gjithë që janë ulur këtu e mbajnë mend qartë dhe pajtohen se anëtarësimi i Kroacisë dhe Sllovenisë në BE vetëm sa e forcoi pozitën e BE-së. Anëtarësimi i Maqedonisë së Veriut, Malit të Zi dhe Shqipërisë në NATO vetëm sa e forcoi paqen dhe stabilitetin rajonal, nuk e dobësoi atë.

Kosova nuk është vetëm në cep të Evropës. Ajo është dhe do të jetë gjithmonë në zemër të Evropës. Ballkani Perëndimor nuk është një fqinjësi e thjeshtë, është një pjesë e natyrshme e Evropës - dhe një interes strategjik për paqen dhe stabilitetin e qëndrueshëm në këtë kontinent. Kjo është arsyeja pse këtë vit ne kemi vendosur të aplikojmë për statusin e vendit kandidat në BE dhe shpresojmë që mbledhja e radhës e Këshillit, ta mbështesë aplikimin tonë.

Pavendosmëria e Bashkimit Evropian ndaj rajonit tonë do të krijonte mundësi për Rusinë, diçka që asnjë lider i arsyeshëm në këtë sallë nuk duhet ta dëshironte. Kjo pavendosmëri gjithashtu do të çonte në zhgënjimin e qytetarëve, gjë që do t’i lejonte Rusisë të përforcojë narrativën e saj.

Ne llogarisim në udhëheqjen dhe vendosmërinë tuaj. Ne kurrë nuk do të largohemi nga rruga jonë euro-atlantike. Ne kurrë nuk kemi shikuar në drejtim tjetër dhe kurrë nuk do ta bëjmë.

Është koha për vendime të guximshme, e jo për gjysmë hapa, për sa i përket integrimit. Kosova dhe vendet demokratike të Ballkanit Perëndimor meritojnë më mirë. Ne jemi këtu përkrah jush dhe jemi pjesë e kësaj familjeje. Na leni të hyjmë brenda!

Ju faleminderit!

10:00

Nis Samiti i BE-së, pak shpresa për liberalizim vizash

Ka nisur në Bruksel Samiti i Bashkimit Evropian me shtetet e Ballkanit Perëndimor. Pavarësisht deklaratave optimiste për vendim për liberalizim vizash, konsiderohet se ka pak gjasa që kjo të ndodhë në realitet. Shpresë për këtë ka shprehur presidentja Vjosa Osmani që megjithatë ka thënë se s’ka pritje të mëdha.

09:16

Kosova në Samitin e BE-së me shpresë, por jo edhe me pritje të mëdha

Image

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka arritur në selinë e BE-së në Bruksel për të marrë pjesë në Samitin e BE-së me shtetet e Ballkanit Perëndimor.

Osmani para fillimit të Samitit në prononcim për gazetarët ka thënë se shpreson që të arrihet një dakord për liberalizim të vizave për Kosovën, ndonëse nuk dëshiron që të rrisë pritjet.

“Unë sigurisht se shpresoj. Nuk dua të rrisë pritjet, pasi ky proces nuk është më në duar tona. Kosova ka plotësuar të gjitha kriteret sa i përket liberalizimit të vizave dhe atë qysh para 4 vjetëve e po ashtu i është përgjigjur gjitha shqetësimeve që kanë pasur shtetet anëtare. Është koha që shtetet anëtare të BE-së të përkrahin këtë, pasi është padrejtësi e madhe ndaj njerëzve të Kosovës. Qindra miliona njerëz nga gjithë bota, përfshirë nga Venezuela, kanë liri të lëvizjes. E njerëzit e Kosovës me më pak se 2 milionë banorë nuk e kanë këtë. Ne i kemi plotësuar gjitha kriteret. Komisioni Evropian ka konfirmuar këtë, Parlamenti Evropian e ka thënë këtë. Shtetet anëtare të BE-së duhet të dëgjojnë zërin e njerëzve të tyre që është reflektuar në Parlament Evropian”.

Osmani ka thënë se në Bruksel është për të folur në emër të njerëzve të Kosovës.

“Ne i përkasim familjes evropiane, kemi kontribuar me shekujt për vlerat për të cilat qëndron BE-ja. Po ashtu jam këtu për të dërguar mesazh të fortë nga njerëzit e Kosovës se na duhet një mesazh i qartë dhe i bashkuar nga BE-ja për Ballkanin Perëndimor, pasi sa më tepë të ketë hapësirë për faktorët malinj ata do ta përdorin këtë”.

Osmani ka thënë po ashtu se përkrah kandidaturën e Ukrainës dhe Moldavisë për anëtarësim në BE, dhe se anëtarësimi i tyre vetëm sa do të ishte në përfitim edhe të shteteve të Ballkanit Perëndimor, pasi BE-ja do ta kuptonte se është e rëndësisë gjeostrategjike e gjeopolitike.

“Njerëzit e Ukrainës e Moldavisë e meritojnë, pasi ata njerëz si qytetarët e Kosovës, qëndrojnë me vlerat e BE-së dhe janë të gatshëm të japin jetën për t’iu bashkuar BE-së e të qëndrojnë me vlerat evropiane”, tha Osmani.

Ajo ka shtuar se Kosova ka vetëm rrugën euroatlantike dhe se do ta vazhdojë atë drejtim, ndryshe nga Serbia që po tenton të ecë në dy rrugë, atë të Moskës dhe të BE-së.

“Deri tash, fatkeqësisht Serbia s’ka treguar vullnet për t’u rreshtuar me BE-në sa i përket sanksioneve ndaj Rusisë. Në këtë drejtim, pos që po e dëmton perspektivën e saj evropiane, po e dëmton edhe rajonin me ndikimin rus”, tha Osmani.

Rama e Vuçiq, pesimistë për samitin e BE-së

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, është shprehur pesimist për vendime pozitive në samitin e BE-së. Ai ka thënë në një deklaratë për media para nisjes së samitit se s’pret që të lehtësohet frymëmarrja për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

“E kam thënë dhe po e përsëris. Përkundër optimizmit të ngutur të disave edhe këtu në Bruksel, nuk pres të zgjidhet asgjë në Bullgari. Po në ndërkohë nëse zgjidhet, do të jetë një motiv për të marrë frymë të lehtësuar nga kjo peng arrje e një vendi të NATO-s të dyja vendeve të NATO-s në kulmin e një lufte të nxehtë në kufijtë e Evropës”, ka thënë ai.

I pyetur për Ballkanin e Hapur, Rama ka thënë se kjo është zgjidhje për situatën në të cilën është ngujuar rajoni. Nëse Kosova do të hyjë në të, Rama ka deklaruar se “Ballkani i Hapur është i hapur për të gjithë”.

Pesimist është shprehur edhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq. Ai ka thënë se me dy shtetet tjera të Ballkanit të Hapur, Shqipërinë e Maqedoninë po mendonin bojkotin për shkak të bllokimit të integrimit për dy shtetet.

“Jemi këtu të diskutojmë të ardhmen tonë evropiane dhe besojmë të ketë konkluzione pozitive për Ballkanin. Nëse ndodh është mirë, nëse jo s’ka rëndësi jemi falënderues për investime e donacione. do të bëjmë më të mirën tonë të kujdesemi për veten”, ka thënë ai.

Vuçiq ka komentuar edhe mosvënien e sanksioneve të Serbisë ndaj Rusisë për agresionin në Ukrainë. sërish ka ndërlidhur diskutimin me Kosovën duke thënë se “shtetet e BE-së nuk e përkrahin integritetin territorial të Serbisë”.

“Tashmë kemi votuar kundër agresionit në Ukrainë dhe e përkrahim integritetin territorial të Ukrainës por edhe të Serbisë që s’është njëjtë për shtete të Bashkimit Evropian. Është çështje e komplikuar dhe s’kam dyshim që do ta diskutojmë sot”, ka thënë ai.

Michel: Optimist se sot do t’ua japim statusin e kandidatit Ukrainës e Moldavisë

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, ka thënë se është optimist se sot do t’i jepet statusi i kandidatit të anëtarit të BE-së, Ukrainës dhe Moldavisë.

Ai ka shtuar edhe se ka një dëshirë politike për të rienergjizuar procesin me Ballkan Perëndimor, për të dërguar mesazh të fortë e të qartë.

Po ashtu ka thënë se është me rëndësi të hapet procesi i negociatave për anëtarësim me Shqipërinë e Maqedoninë e Veriut.

Kancelari gjerman Olaf Scholz ka thënë se është me rëndësi që shtetet e Ballkanit Perëndimor të marrin mesazh të qartë se i takojnë familjes evropiane.

Ai ka thënë se është detyrë e Gjermanisë që të ndihmojë shtetet e Ballkanit Perëndimor që të arrijnë perspektivën evropiane.

“Ka pasur shumë përpjekje nga këto shtete për të arritur rrugën rrugën evropiane. Maqedonia e Veriut si shembull e ka ndërruar emrin për t’u bërë pjesë e BE-së. Me rëndësi është të gjithë të punojmë bashkë me shtetet e Ballkanit Perëndimor që të kenë mundësi të mirë të bëhen pjesë e BE-së. Kanë punuar shumë dhe është detyrë e jona e përbashkët”, tha Scholz.

Kancelari gjerman Olaf Scholz ka thënë se është me rëndësi që shtetet e Ballkanit Perëndimor

07:53

Sot nis Samiti i BE-së, pak gjasa që të vendoset për vizat

Deklaratat optimiste për vënien në lëvizje të vendimmarrjes së Bashkimit Evropian (BE) sa i përket liberalizimit të vizave për Kosovën, nuk pritet të shoqërohen edhe me veprime konkrete drejt finalizimit të kësaj çështjeje. Tema e vizave zyrtarisht nuk është në agjendën e Samitit të BE-së, por nuk përjashtohet ofrimi i mbështetjes politike për këtë proces. Në Samitin që nis sot (e enjte) dhe vazhdon edhe të premten në Bruksel, në rend dite është shqyrtimi i aplikacionit të Ukrainës, Gjeorgjisë dhe Moldavisë për anëtarësim në BE.

Diplomatë evropianë kanë bërë thirrje që Kosovës t’i hiqen vizat pa vonesa të mëtejshme. I dërguari special i Qeverisë së Gjermanisë për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarrazin, ka thënë se Kosovës duhet t’i njihen meritat për reformat e përmbushura.

E presidentja Vjosa Osmani, e cila do ta përfaqësojë Kosovën në Samit, ka thënë se udhëton me shpresë, por jo edhe me pritje të mëdha. Në prag të kësaj ngjarjeje, Osmani ka takuar presidenten e Parlamentit Evropian, institucion që disa herë ka përsëritur kërkesën për liberalizimin e vizave.

Përveç Parlamentit Evropian, edhe Komisioni Evropian në vitin 2018 kishte konstatuar përmbushjen e të gjitha kritereve për liberalizimin e vizave, por që deri tash ka munguar vendimmarrja në Këshillin e BE-së.

Qeveritarët jo rrallë ia kanë hedhur fajin Bashkimit Evropian për dështimin që Kosovës t’i hiqen vizat.

Por ata kanë refuzuar të marrin përgjegjësinë për manipulimet rreth datave.

Kur në maj të vitit 2015 Komisioni Evropian rekomandoi heqjen e vizave, por me kushtin që deri në mbledhjen e Parlamentit Evropian Kosova ta ketë ratifikuar marrëveshjen e demarkacionit me Malin e Zi dhe të dëshmojë përkushtim në luftën kundër korrupsionit, qeveritarët në Prishtinë kishin hapur shampanjat thuajse ishte dhënë drita e gjelbër. Festa e madhe kishte ndodhur në kabinetin e ish-ministrit të Integrimeve, Bekim Çollaku. Ai la këtë dikaster pa e përmbushur premtimin, duke iu bashkuar në kabinet ish-presidentit Hashim Thaçi. Edhe Thaçi e kishte reduktuar në çështje orësh datën kur kosovarët do të mund të shkonin pa viza në zonën Schengen. Por dy mandate në krye të Qeverisë, gjysmë mandati në Qeverinë Mustafa dhe gati një mandat në krye të Presidencës, Thaçi nuk e përmbushi premtimin.

Qasje e njëjtë ishte edhe pasi Isa Mustafa u vu në krye të Qeverisë. Ai vazhdimisht insistonte se Kosova ka kryer detyrat e shtëpisë. Prej asaj kohe është dashur të kalojnë tre vjet dhe të ndërrohen dy qeveri, për t’u konstatuar përmbushja e të gjitha kritereve teknike.

Traditën e premtimeve dhe urimet për liberalizim vizash i vazhdoi edhe kryeministri Ramush Haradinaj. Madje ai pati thënë se, tre muaj pas ardhjes në Qeveri, kosovarët do të mund të lëvizin pa viza brenda zonës Schengen. Haradinaj e votoi edhe marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi, të cilën si opozitar e pati kundërshtuar me të gjitha mjetet, për shkak të pretendimeve se Kosovës i humb 8 mijë hektarë tokë. Ai u mjaftua me një deklaratë të nënshkruar nga presidentët Thaçi-Vujanoviq, sipas së cilës korrigjime do të bëhen në drejtim të Kullës dhe Çakorrit.

Për shkak të mospërmbushjes së kritereve, Kosova e humbi mundësinë që të futet në zonën Schengen bashkë me Gjeorgjinë dhe Ukrainën, në vitin 2017.

Edhe pse jo zyrtarisht, çështja e liberalizimit është lidhur me kontekstin e dialogut Kosovë-Serbi. BE-ja vazhdon të insistojë në përkushtimin e palëve drejt arritjes së një marrëveshjeje finale.

Një draft i konkluzave i publikuar nga Radio Evropa e Lirë konfirmon se nuk pritet të ketë ndonjë zhvillim rreth vizave për Kosovën, ndërkaq një paragraf i veçantë u kushtohet dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë dhe zgjidhjes së mospajtimeve.

“Këshilli Evropian rikonfirmon urgjencën për arritjen e progresit të dukshëm në zgjidhjen e çështjeve të hapura bilaterale dhe rajonale, në veçanti në dialogun mes Beogradit dhe Prishtinës për normalizimin e raporteve mes Serbisë dhe Kosovës”, thuhet në këtë draft.

Në draftin e konkluzave të përgatitura për samit flitet edhe për idenë e krijimit të Bashkësisë Politike Evropiane.

“Këshilli zhvilloi diskutim strategjik për raportet e Bashkimit Evropian me partnerët në Evropë. Diskutoi propozimin për krijimin e një Bashkësie Politike Evropiane. Qëllimi është që të ofrohet një platformë për koordinimin politik të vendeve evropiane përgjatë tërë kontinentit. Mund të jetë e vlefshme për vendet e Ballkanit Perëndimor, shtetet e asociuara nga fqinjësia lindore, vendet e EFTA-s dhe të gjitha vendet, me të cilat kemi lidhje të afërta”, do të thuhet në dokumentin që pritet ta miratojnë liderët e BE-së.

Për shkak të pakënaqësive me qasjen e BE-së, pjesëmarrjen në Samit e kishin vënë në dyshim Shqipëria, Maqedonia e Veriut dhe Serbia. Por kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka konfirmuar të mërkurën se megjithatë do të marrë pjesë.

Ai ka paralajmëruar se do të flasë për “Ballkanin e Hapur” dhe për Bullgarinë, se si kjo e fundit po e mban peng Shqipërinë.

“Nuk do të ketë shumë për të dëgjuar për ne, por do të kërkojmë të dëgjohemi për idenë e komunitetit të ri politik evropian, të cilin e përkrahim, për ‘Ballkanin e Hapur’ që shtyn para shpirtin e Evropës dhe kidnapimin tonë nga Bullgaria që e shkatërron atë”, ka shkruar Edi Rama.

Por pas lajmit se opozita në Bullgari ka vendosur të mos bllokojë bisedimet me Maqedoninë e Veriut, Rama është lajmëruar sërish në llogarinë e tij në Twitter.

“Kam dëgjuar tash se diçka po lëviz në Bullgari. Është tepër herët për të qenë optimist dhe tepër pak për të ndryshuar pjesën e fjalimit nesër ku Bullgaria kritikohet si shtet që ka kidnapuar dy shtete të NATO-s, ndërsa ka një luftë të nxehtë në kufijtë e Evropës”, ka shkruar Rama.

Edhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, dhe kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski, e kanë konfirmuar pjesëmarrjen në Samitin e Brukselit të enjten.

Ky është samiti i fundit i BE-së gjatë Presidencës franceze, pasi nga 1 korriku kryesimin e merr Çekia. Edhe agjenda e Çekisë do të dominohet nga situata në Ukrainë, e cila vazhdon të mbetet nën sulmin e Rusisë.

Në fjalën hyrëse, kryeministri çek, Petr Fiala, para disa ditësh premtoi bashkëpunim të ngushtë me vendet anëtare të BE-së. Ndërkaq me NATO-n tha se do të thellohen bashkëpunimet për sistemin e sigurisë në Evropë. Sipas tij, detyrë e BE-së dhe e Presidencës çeke të Këshillit të BE-së është t’u dalë në ndihmë ukrainasve.

“Do të kërkojmë mbështetje buxhetore për rinovimin e armatimeve evropiane. Evropa aktualisht po përballet me shumë sfida, por nëse veprojmë me unitet dhe vendosmëri do të dalim nga këto kriza më të fortë dhe më elastikë”, ka thënë ai.

Muaj më parë, ambasadori çek në Kosovë, Pavel Bilek, pati deklaruar se me Çekinë në krye të Këshillit të BE-së, edhe Ballkani Perëndimor do të jetë prioritet.