Arbëri

Escobari në Tiranë shpreh mbështetjen e SHBA-së për pacenueshmërinë e kufijve të Kosovës

 

Gjatë një vizite në Shqipëri, ku është takuar me kryeministrin Edi Rama, ministren e Jashtme Olta Xhaçka, kryetarin e Partisë Demokratike, Lulzim Basha dhe udhëheqës të tjerë, Escobari, i shoqëruar nga ambasadorja e SHBA-së në Tiranë, Yuri Kim, temë diskutimesh e ka pasur edhe Kosovën, krahas atyre për politikën në Shqipëri. Kryedemokrati Lulzim Basha pas takimit me të ka potencuar se me zëvendësndihmëssekretarin amerikan të Shtetit kishin gjetur mirëkuptim për pacenueshmërinë e integritetit territorial të Kosovës

Përkrahjen amerikane për pacenueshmërinë e integritetit territorial të Kosovës e ka ritheksuar të enjten në Tiranë Gabriel Escobar, i dërguari i posaçëm për Ballkanin i Departamentit amerikan të Shtetit.

Gjatë një vizite në Shqipëri, ku është takuar me kryeministrin Edi Rama, ministren e Jashtme Olta Xhaçka, kryetarin e Partisë Demokratike, Lulzim Basha dhe udhëheqës të tjerë, Escobari, i shoqëruar nga ambasadorja e SHBA-së në Tiranë, Yuri Kim, temë diskutimesh e ka pasur edhe Kosovën, krahas trajtimit të çështjeve aktuale politike në Shqipëri.